Демокрацията и светската държава в България умряха
Наименованието на друго вероизповедание не може да съдържа думата „православна“, както и производни или сходни думи, записаха още депутатите в закона. Нечувано вмешателство в религизните свободи и самоуправление.
Парламентът прие на второ четене антидемократични промени в Закона за вероизповеданията, с които за единствен изразител и представител на традиционното за страната вероизповедание – източното православие, се определя самоуправляващата се единна Българската православна църква-Българска патриаршия (БПЦ-БП), съобщи БТА. Този текст подкрепиха 186 народни представители от всички парламентарни групи, а един от „Продължаваме промяната-Демократична България“ гласува „против“.
„БПЦ е единствен представител на традиционното за България Източно православие“, ни нарежда и внушава светският орган – Народно събрание
Наименованието на друго вероизповедание не може да съдържа думата „православна“, както и производни или сходни думи, записаха още депутатите в закона. Текстът беше одобрен с гласовете на 173 народни представители, 11 депутати от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) се въздържаха.
Поводът за измененията в Закона за вероизповеданията е решение на Върховния касационен съд от 16 декември миналата година, което постановява регистрация на религиозна общност с наименование „Българска Православна Старостилна Църква“.
Наименованието „православна/православен“ не е собственост на Българската Православна Църква, нито тя може да има монопол в една светска страна. Това наименование може да бъде уникално за БПЦ и само за нея съгласно каноничния ѝ статус като поместна православна Църква в България. Всичко това е несъотносимо към българското светско право и правна регулация в страната.
Такива законодателни актове са характерни за недемократичните режими, където законът се променя след съдебно решение, което не се харесва на управляващата върхушка или на свързаните с управляващите субекти в страната.
В двумесечен срок от влизането в сила на приетите днес разпоредби регистрираните вероизповедания и заявителите по неприключилите производства за първоначална регистрация са длъжни да променят наименованието и уставите си в съответствие с измененията и да заявят промяната за вписване в регистъра на вероизповеданията със статут на юридически лица към Софийски градски съд, приеха окончателно депутатите.
Регистрираните вероизповедания, които не изпълнят горепосоченото задължение и нямат висящо производство за вписване на промени, произтичащи от неговото изпълнение, се прекратяват.
Приетите днес промени в Закона за вероизповеданията влизат в сила от деня на обнародването им в „Държавен вестник”.
При всички случаи тези промени напълно нарушават религиозната свобода и плурализъм, както и че религиозните спорове вместо да се разрешават на религиозно ниво се разрешават от светски орган, който нарежда една религиозна организация какво религиозно наименование да има или да няма.
Тези промени следва да бъдат атакувани пред КС, тъй като са противоконституционни. Това трудно би било заради огромната политизация на основните две вероизповедания в страната – БПЦ и мюсюлманското сунитско изповедание в лицето на Главно мюфтийство.
При всички случаи тези промени ще бъдат атакува пред ЕСПЧ. Очаква се и коментар от Брюксел за това, че в една страна-членка на ЕС се приемат антидемократични законодателни промени по тоталитарен и руски модел. Тези промени най-отговорно може да се считат и като руска пропаганда, тъй като създават правна среда за вмешателство на държавата в религиозната свобода и самоопределение, което не кореспондира нито с европейските ценности, нито със здравия разум, а само с руския прочит на това какви трябва да са отношенията на държавата към религиите и как те могат да бъдат използвани за политически цели.
С настоящите антидемократични промени НС инструментализира Българската Православната Църква – Българска Патриаршия.
В случая Българската Патриаршия изгуби повече отколкото Българската Православна Старостилна Църква, тъй като първата винаги ще бъде обвинявана за всичко, а втората – ще бъде наричана жертва и защитавана дори и от тези, които изобщо нямат нищо общо с нея.
Паството на БПЦ постоянно намалява с всяка година, а черкуващите се, които са действителното и канонично паство на Църквата са колкото един малък град, а не 5 млн. както неистинно ни ги представя статистиката.